LC3 Tartu

Klubiõhtute toimumise aeg: 3. kolmapäev kell 19:00
Klubiõhtute toimumise koht: Tartu
Klubi Charter: 24.04.1993
Ristiklubi: LC1 Tallinn
 
President Deivi Pard
Asepresident Pille Granovski
Sekretär Karin-Liis Haljaste
Laekur Ilona Vares
Liige Keitli Ainson
Liige Hille Järve
Liige Siret Kapak
Liige Margit Klaassen
Liige Kati Kruusaauk
Liige Liina Lokko
Liige Helika Parts
Liige Maret Pihu
Liige Agnes Salundi
Liige Relika Teska
Liige Karin Türk
Liige Kristel Võsu
Eksleedi Virve Kirss
Eksleedi Ester Luik
Eksleedi Annika Maarend
Eksleedi Inga Neissaar
Eksleedi Lee Padrik
Eksleedi Eve Peets
Eksleedi Ülle Pärl
Eksleedi Pille Soplepmann
Eksleedi Sille Talvet
Eksleedi Maia Uusküla
Eksleedi Piret Valdmaa


Klubi Ladies Circle tekkimisest Tartusse

Aasta oli ilmselt 1989, kui Signe ja Einar Leibak kutsusid meid Andresega endale külla. Sellel märkimisväärsel õhtul pühendas Einar Andrest ühe meesteorganistatsiooni saladustesse, esimest korda kuulsime: Round Table – Inglismaa – Kuningas Artur – noorte meeste klubid üle maailma.  Aeg olevat ka siin asi käima panna. Kui põnev! Meil polnud veel iseseisvat Eestitki...

Samal õhtul teatas Signe mulle – tegelikult on olemas ka naiste klubi! No mida veel tahta!

Esimese hooga vaatasime kõrvalt meeste klubi moodustumist. Osalesime RT üritustel. Nii saime ka omavahel tuttavaks – Signe, Merle, Mari, Eve, Ene, mina ise. Oi neid lõbusaid reise! Näiteks Prantsusmaale Arras’i RT51 Euromeetingule sõitsime Moskva rongi ja Aeroflotiga. Või unustamatu raketa-reis mööda Emajõge RTE esimesele AGMile 1991, Pihkvas käisime ära... Signe juhtis laeva nii, et lained taga looklesid ja üks tüdruk oli näost kollane, suutis ainult korrata “ma niii kardan”.

Meeste charter oli novembris 1990. Huvitav, et Eestis tekkisid ühe aasta jooksul kolm RT klubi. Naistest olid märgatavalt käbedamad LC1 tüdrukud, nende ristimine oli ka 1990. Uskumatu, millal nad jõudsid! Meil võttis see ikka rohkem aega. Klubi numbriks saime 3.

Nüüd ongi paras aeg nimetada need toredad naised, kes jäävad ajalukku kui Ladies Circle 3 Tartu asutajaliikmed:

Signe Leibak, Merle Allik, Eve Peets, Mari Kand, Piret Valdmaa, Inga Neissaar, Ülle Jõks, Virve Kirss, Eve Paas  (charteril ei olnud, liitus hiljem uuesti), Ene Keis (loobus enne charterit).

Esimesed ametid klubis 1991-1993
president Virve Kirss

asepresident Signe Leibak

sekretär Ene Keis

laekur Merle Allik

1993-1994

president Signe Leibak

asepresident Merle Allik

sekretär-laekur Mari Kand

Merle meenutus:

RT3 esindaja saatjana sattusin LC1 ristimisele Lagedi mõisas, aru saamata, mida see liikumine endast kujutab. Külalisi võtsid vastu Külli ja Tõdu. Ja kui Külli kohe pärast sisenemist küsis  - millal Tartu naised oma klubi teevad? - olin väga rumalas olukorras ega osanud midagi mõistlikku vastata, sest ma ei teadnud ju naisteklubidest midagi…  Varsti pärast seda me vist hakkasimegi üksteise kodudes koos käima, sest enne charterit olime poolteist aastat vähemalt kord kuus LC asju ajanud.
Piret:

Minu poolt võib teksti lisada suured tänusõnad klubi algatajatele Tartus. Eriti tänan Eve Paasi, kes mind klubisse kutsus, sest elasime sel ajal ühes majas. Minu jaoks olin see võimalus Tartu ja tema inimestega lähemalt tuttavaks saada. Ma olin lastega kodus. Tallinnast tulnuna ei tundnud veel suurt kedagi Tartus. Eve tutvustas klubi kui haritud seltskonda, kus mehed käivad klubiõhtul ülikonnas. Klubisse ainult kutsuti-soovitati kõrgema haridusega inimesi. Vot sellised minu meenutused.
Mari:

Merle on olnud minu kaitseingel ja kättpidi klubi juurde tooja. Mina kohtusin teiega esimest korda ühel koosviibimisel  Merle pool. Leibakud olid ka. Võibolla ka Põhjalad. Kõigil meil olid mehed ka kaasas, või olime meie neil kaasas… vist nemad meil. Siis kutsuti Marti klubisse, naisteklubist ei teadnud ma midagi. Mäletan, et ma ei mäleta sellest peost suurt midagi, valasin enda heledad teksased punase veiniga üle… Nii sain „põhituumikuga“ tuttavaks. Küllap te olite varem klubiüritustel koos käinud, vähemalt meeste omadel. Mingist ajast hakkasime üksteisel kodudes külas käima.

Anita:

Mina tulin esimest korda teie hulka veidi enne charterit, kui te olite kogunenud Virve juurde, et valmistada ette moeetendust. See plaan oli teil enne mind olemas. Tol õhtul oli teil kottide kaupa igasugu naljariideid kaasas (peam. 70ndate teemal). Ja Virve tõmbas oma kappidest igasugu eksootilist värki välja. Proovisite kõike ja nalja sai hullu moodi, eriti Signega ... mäletatavasti. Seejärel suutsin mina asja kuidagi süstematiseerida ja jutu juurde mõelda ning tulemus oli ju igati vahva: modellid naeravad piltidel nii hullusti, et purihambad paistavad ...
Neid kostüüme kasutasid RT3 mehed natike hiljem Tamperes (tuleb meelde Mart pinkroosas kombinesoonis ja Allik kardinatesse mähitult Chanelli tegemas ... oi, ja Andres Valdmaa vist pruunis maani trikotaazhis).
Näete nüüd, mälu on valikuline ...
Ja alles pärast seda edukalt juhendatud ülesastumist õhtusel galal kutsusite te mind klubisse. Aitüma selle eest! Olen nautinud!

Meie tuntud must-valge foto on tehtud charteri-kutse jaoks Ene pool kodus 1992 lõpu poole.

Kahjuks me ei protokollinud oma charteri-eelseid koosviibimisi. Esimene LC3 koosolekuprotokoll on Mari kirjutatud septembrist 1993 peale charterit, trükimasinal trükitud, nüüdseks kolletanud. Esimesed fotod on pea kõik RT üritustest. Tõendina on säilinud siiski pilt meie klubi koosolekust detsembris 1991, tehtud Veeriku kohvikus. Tavaliselt käisime koos kolme nädala tagant üksteise kodudes. Eks me alles õppisime tundma klubi tähendust ja iseennast ning teisi selles. Suurem aur läks charteri korraldamisele. Peokutsed saatsime LCI valitsusele, 33-e liikmesriiki ja muidugi meie endi Eesti klubidele. Oli alles ümbrike kleepimist ja pealekirjutamist – tegime seda mitmekesi koos minu toa põrandal istudes.

Huvitavat
Väljavõte ühest kirjast 1993:

We are 3 girls from Sweden which want to visit you at the charter i Tarttu in April. But we have problem with the money, we have payed but the money has come bak to us because your bank has bankruptcy...


LC3 Tartu charter ehk ristimine
LC3 charter toimus 24.04.1993 Tartu Ülikooli kohvikus. Meie emaklubiks on LC1 ja ametliku tunnistuse andis meile Tiina Seer kui LCE president. LCE märgid kinnitas rinda Andrea Evans Inglismaalt, LCI vice-president 92/93. Tunnistajateks ja õnnitlejateks olid veel Mona Steen LC Rootsi vice-president ja LC 141 Hudiksvalli liikmed Kristina ja Anita. Nende klubi abiga toimus meil ka Käopesa laste abistamine. Taanist tuli Karen LC3 Kolding’ust, kellele meie üritus oli esmakordne väliskülastus LC-liinis (paari aasta pärast kohtusin temaga Göteborgi AGM’il). Lätist olid kohal Aija ja tüdruk, kelle nimi mul kahjuks meelde ei tule. Nendega toimus hiljuti superkohtumine LCI konverentsil Tallinnas! Mitme liikmega olid esindatud RT51 Uppsala mehed, sest nad olid meie meestele tõukejõuks ja selle kaudu ka meie tuttavad. Õnnitlema olid tulnud ka Tartu Rotary ja Inner Wheel’i esindajad.

 

Loomulikult olid kohal ka LC2 ja LC4 naised ja RT1 - 7 klubide esindajad. Kahjuks LC4 Tallinn jäi siiski loomata, hiljem said selle numbri endale Viljandi naised. Kõik tõid kingitusi –  LC sümboolikaga savist medalid, siiditrükis sallid, puust puuviljad, raamat Hingelind, sarveaukudega vöökirja mütsike jpm. Charteri ametlik osa sai reeglite järgi läbi viidud, päevakord paika pandud LCI juhendi järgi. Juhataja oli klubi asepresident Signe. Me olime riietunud rahvariiete-stilisatsiooni – üleni valgetes, vööd vööl ja sõled rinnas. Peeti kõnesid, esinesid lapsed, pakuti shampust.

Pärast toimus Toomel varemete all (õlle)piknik. Kaldun arvama, et see oli improviseeritud meeste poolt.

Meie naiskülalised ööbisid tolle aja Tartu kõige uuemas külalistemajas Remark (praegu väike maja E-kaubamaja kõrval) – neil vedas. Aga Rootsi mehed pani Põhjala ööbimiskohta Tähtveres, kus tavaliselt peatusid noorsportlased. Sellest said meie külalised muidugi unustamatu elamuse... et me ka ise seda kohta varem üle ei vaadanud... Aga ellu nad jäid.

Õhtune gala-pidu toimus Luunja kõrtsis (või kultuurimajas?), laed olid igal juhul võlvkaartega. Pidu läks hooga käima, riietus “black tie” (eks me tol ajal saimegi selle väljendi teada). Kõik klubid tahtsid veel meile kingitusi üle anda ja muudkui esineda. Kusjuures ikka vaimukalt. LC4 poolt oli suuretoobiline jook koos retseptiga. RT1 tõi Manneken Pis kujukese (kuhu on jäänud?), mille ümber särasid küünlad, küünlajalg on mul siiani kodus kasutusel. RT2 pani meile pähe sinised madrusemütsid ja me laulsime midagi lõbusat kõik koos.  RT3 esitas luulepõimiku. RT4 mängis suisa viiulit. RT5 reanimeeris surnud siga.  RT7 tõi piknikukorvi kaaviari, shampuse ja vaibaga. Oh, see oli nii lõbus! Ise me ka alla ei jäänud, esitasime korraliku moeshow, mis päädis ühise jumalavallatu tantsuga.

 

Samas ka Ladies Circle Estoniast.

LCE esimene AGM oli Roostal 1992. LC1 oli tugev liider ja kohe veendunud, et tegevust peab alustama ka LCE valitsus. Olukord oli erandlik, sest ristitud oli Eestis vaid üks klubi. Sellele vaatamata sai koosolekul moodustatud  esimene LCE valitsus:

Tiina Seer – president
Virve Kirss – asepresident
Leela Lepik – sekretär, laekur

Sama ametit pidasime kaks hooaega, kuni aastani 1994  - alguse asi – tahtis sisseelamist.

Vanimad kirjad koduses arhiivis
Esimesed väljastpoolt Eestit mulle tulnud kirjad on LCI ja LC Belgia vicepresident / contact lady’idelt juulis 1992. Mu enda kirjutatud esimene rahvusvaheline kiri on novembrist 1992. See on tutvustuskiri teiste maade vice’idele - saadetud ilmse hilinemisega. Kui kirjad laiast maailmast hakkasid postkasti tulema, siis alles sain aru, milline tihe kirjutamine käib. Alguses ei tea ju täpselt, kuidas organisatsioon toimib. Kõik järgmised tutvustused, aruanded, õnnitlused saatsin juba õigeaegselt. Nüüd on mul kodus hunnikute viisi LC-kirju. Omal ajal oli see kirjavahetus väga heaks inglise keele kooliks.

LCE teine aastakoosolek toimus 1993 Tallinnas Eesti Näituste Sinises Paviljonis, millest on säilinud Leela pikk ja põhjalik protokoll. Tiina ettekandest võib lugeda:

Mis puutub LCE valitsusse, siis koos istusime aasta jooksul kolm korda. … seadsime eesmärgiks LC kui klubiliikumise teadvustamise (eriti RT klubidele), omavahelise tutvumise ning peamiselt LCE täispõhikirja koostamise, mille me täna vastu üritame võtta.

Nimetatud LCE põhikirja projekt on alles. Seal on neli leheküge tihedat teksti sõnade, väljendite ja lausete parandustega.

Huvitavat

LCE liikmemaks oli 2 x 25 krooni aastas, liikmeid 29.

LCI AGM Riminis 1994

Teen siinkohal mõned väljavõtted LCI konverentsist, mis on ajalooliselt huvipakkuvad. Eesti oli assotsieerunud liige (st hääletusõiguse puudumist) ja sel korral arutati, mis kriteeriumid peaks olema täisliikmeks saamisel. Ka konverentsikulud kaeti ainult täisliikmetel (LCI liikmemaksu maksavad kõik võrdselt). LCI valitsus tegi ettepaneku katta assotsieerunud maadele ainult konverentsipäeva kulud. Hääletuse tulemus: Poolt? Tõusid LCI valitsuse käed. Vastu? Kõik 12 täisliiget. Otsustatud.

Tol ajal sai Ladies Circle tekkida ainult seoses RT’ga. Sõltumatult ei võinud klubi moodustada. Hääletusel läks siiski läbi variant, et võib tekkida “seoses teise klubiga”. Eestis oli just loomisel ilma tableriteta LC klubi Kehras LC5 (lõpuks neist küll asja ei saanud; käisid koos 1998-a,ni)  ja kui ma seda ütlesin koosolekul, siis kõik lausa ahhetasid. Soome oli vastu. India ja Inglismaa keeldusid kaasa hääletamast, sest neil olid liikmed ainult tablerite abikaasad.

Konverentsi päeval suures teatris olid laval kohad ainult täisliikmetele (12 riiki). Kaunistuseks  nende riikide suured lipud. Ja nende seas ka Eesti sini-must-valge. Ei teagi, kuidas meie lipp sinna sattus. 33 assotsieerunud riigi esindajat vaatasid ise kuhu saalis istusid. Gibraltari naine tuli oma maa laualipuga, aga seda polnud tal kuskile panna.

LCE võimalus saada täisliikmeks
Hääletusel võeti maha assotsieerunud riikide 100 liikme piir, nõudeks jäi 3 LC klubi riigis ja valitsuse tööd 3 aastat. Pärast selle punkti vastuvõtmist tulid paljud meid õnnitlema! Natuke oli siiski vara veel.

Huvitavat
Käisime Tiinaga Düsseldorfis jaanuaris 1994 Kesk-Euroopa maade poolaastakoosolekul. Seal arutati innuga, et kuhu piirkonda Eesti peaks kuuluma, kas nende või Põhjamaade omasse. Päris pikk diskussioon käis. Alles lõpuks küsiti, et mida me ise arvame. Teatasime, et Põhjamaadesse – ja oligi päevakorra punkt maas. Aga enne ei küsinud seda meilt keegi, päris vahva oli naisi kuulata …

Põhjamaade poolaasta koosoleku kulud kaeti meile sama ürituse märkide müügi rahast.

Heategevusest

LC-liikumine tõi kaasa ka heategevuse, esialgu vahendasime välismaalt pakutavat abi. LC1 tegi koostööd klubiga LC41 Hollandist ja abistas Tallinna Laste Kristlikku Kool-Kodu. Kirjutada oskan küll rohkem oma klubist. Itaalia LC kaudu said abi kaks haiget last, vahendus käis läbi Tartu Ülikooli Apteegi.

Algas ka Hudiksvalli LC abi Tartu Käopesa lastekodule – aidati osta uus suur pesumasin (raha saatmine toimib alati). Veel toimetasime kätte rootslaste saadetud riideabi (ausalt oli päris hull kogemus, sest mingi puidulaevaga asjad tulid, paberid ei olnud korras, riided puha vettinud. Ja ega laev Emajõele tulnud…). Ise omalt poolt kinkisime lastele joonistus- ja kunstitarbeid.

Ühele inimesele ostsime oma klubi naistega veresuhkru mõõtmise aparaadi.

Üldiselt on vaidlused heategevuse üle algusest peale toimunud – kas, kui palju, kellele teha. Kas üksikult või teiste klubidega koos. Kui koos, siis kelle idee teostada.

Kokkuvõte

Muljeid ja meenutusi on tohutult, aga “paberile” panna mõistlikus järjekorras raske. Eks peab aja jooksul kirjapandut täiendama. Ma ei nimetanud eriti palju nimesid, üksikud persoonid sulasid oma klubidesse. Mul on õnn olnud tegutseda koos Tiina, Külli, Mari, Pille, Leela, Tiia, Sünne ja paljude teistega.

Ja eelkõige suured tänud oma klubi liikmetele, kes liitusid “sekund” hiljem ja jäid selles loos nimetamata – Ester, Riina, Pille, Lee Annika. Tegu on ju järjelooga – LC3 Tartu ajalooga. Loodan, et minu meenutused on alles esimene pääsuke.  


Lõppsõna
Ma lõpetan Inga poolt telefonis öelduga: väga hea, kui inimesel on võimalus kuuluda klubisse, kus ta saab olla lihtliige, aga peab ka olema  laekur, sekretär kui ka asepresident ja president – kõik see õpetab vastutustunnet ja teistega arvestamist.

Virve Kirss
mai 2008

 

koosolek Veeriku kohvikus 1991. aastal


Ristitud LC3

Sündmused

24.10.2019 - 24.10.2019

Georg Otsa nimeline muusikakooli konkursskontsert, Kumu

Loe edasi »

16.11.2019 - 17.11.2019

LCI Presidential gin-gle ball

Loe edasi »

16.11.2019 - 16.11.2019

RT Teater

Loe edasi »