Ajalugu

Ladies’ Circle (LC) ajalugu on tihedalt seotud Round Table’i ajalooga. Noorte meeste klubiline liikumine Round Table (RT) sai alguse Inglismaalt, kus esimene klubi moodustati 1927. aastal.

1930. aastal, kui Inglismaal Bournemouthi RT teiblerid korraldasid rahvusvahelise Round Table’i konverentsi, palusid nad oma abikaasad appi. Naiste osaks jäi alternatiivprogrammi organiseerimine konverentsil osalevate RT-vendade abikaasadele.

Selle ettevõtmise tarvis  moodustati komitee, millele anti  nimeks  LADIES’ CIRCLE. Et koostöö sujus väga hästi, oli tulemuslik ja kõigile nauditav, otsustati jätkata kooskäimist klubina. Nii oligi esimene LC klubi sündinud.

Sellest innustatuna kogunesid järgneva mõne aasta jooksul Round Table liikmetega seotud naised ka teistes Inglismaa linnades. 1936. a. oli seal juba 8 klubi: Bournemouthis, Manchesteris, Hastingsis, Liverpoolis, Middlesbrough’s, Wolverhamptonis, Doncasteris ja Southamptonis. 1936.aastal  oli aeg küps oma põhikirjaga rahvusliku assotsiatsiooni loomiseks Inglismaal: sündis NALC (National Association Ladies’ Circle) ja esimeseks  NALC’i presidendiks valiti Win Hussey Hastingsist.

Tegevuse algusaastail ei olnud Ladies Circle’i liikmed tingimata Round Table’i iikmete abikaasad, nad võisid olla teiblerite emad, õed, peretuttavad jt. naissoost isikud. Neid leedisid võib nimetada Ladies Circle’i liikumise pioneerideks.

Teise Maailmasõja ajal oli LC tegevus piiritletud järgmiste valdkondade ja kohustustega:

*med.abi väljaspool haiglaid;
*supiköökide ja kauplusautode pidamine, organiseerimine;
*haiglaravil olijate külastamine;
*orbudele rõivaste kogumine jms.

1947. aastal oli  Suurbritannia emaklubiks LC-le Rootsis ja rootsi õed olid omakorda abiks klubi loomisele Taanis kaks aastat hiljem.
1950. aastal, kui  Skandinaavias oli juba 5 klubi, tegutses Inglismaal 40 klubi. Kiire klubide juurdekasv Rootsis ja Taanis jätkus ka järgnevatel aastatel ning peatselt moodustati kummaski riigis oma rahvuslikud LC valitsused.

1955. aastal moodustati esimene LC klubi Šotimaal ja 1959. aastal Iirimaal.

29. mai 1959 on tähtis daatum LC ajaloos. Kontaktid kolme esimese LC-liikumisega maa vahel viisid 1959. aastal Ladies’ Circle Internationali (LCI) asutamiseni. See toimus RTI aastakonverentsi ajal Hollandis, Leidenis. Esimene LCI konverents korraldati Inglismaal Portsmouthis 1960. aastal. Asutajaliikmeteks olid Molly Worley (president, LC GB&I), Jen Ulfvik (asepresident, LC Sweden), Margery Coombe (sekretär, LC GB&I) ja Søs Tarp (laekur, LC Denmark). Seal koostati liikumise põhikiri, mis põhines kõikide maade võrdõiguslikkusel selles rahvusvahelises organisatsioonis. Siit tulenesid klubilise tegevuse eesmärgid:

*Edendada rahvusvahelist sõprust, üksteisemõistmist ja head tahet aktiviseerides ning julgustades klubi liikmeid täiendama nii omaenese kui ümbritsevate inimeste teadmisi.

*Edendada, kooskõlastada ja arendada Ladies’ Circle’i laienemist maailmas.

*Olla apoliitiline ja mitteusuline organisatsioon.

Liikmeskonda võisid kuuluda Round Table’i liikmete abikaasad vanuses 18 kuni 40.

Järgnevate aastate jooksul laienes LC-liikumine uutesse maadesse, uutele kontinentidele.

1959. aastal liitus LCIga LC Soome. 1961. aastal liitus LCIga LC Norra, 1967. aastal LC Belgia ja LC Hong Kong, 1970 - LC Prantsusmaa ja LC India, 1971 - LC Keenia, 1972 - LC Saksamaa jne.

1990. aastal võeti liikumisse LC Eesti.  Eestlaste ristiklubiks olid ülelahenaabrid soomlased. Viimaseks liitujaks juunis 2007 oli LC Kanada.

Mitmed aastad olid Ladies’ Circle liikumise liikmeteks just Round Table’i liikmete abikaasad. Kuid 1993. aastal tehti LC reeglites olulised muudatusettepanekud ning alates LCI AGM-st 1994. aastal on organisatsioon Ladies’ Circle avatud kõigile noortele naistele vanuses 18 – 45 eluaastat. Kuigi Ladies’ Circle on säilitanud oma sidemed Round Table’iga, on ta  siiski täiesti iseseisev, sõltumatu organisatsioon oma põhikirja ja sümboolikaga.

1995. aastal sai alguse traditsioon tähistada  igal aastal ühel ja samal päeval -11-ndal veebruaril -kõigis LCI liikmesmaades rahvusvahelist LCI päeva.

Aastal 2006 allkirjastasid LCI ja RTI valitsused märgukirja klubidevahelise tihedama, teineteist toetava koostöö tõhustamise kohta (“A Memorandum of  Understanding between the two clubs to encourage a clouser relationship whilst assisting each other”). Koostööleppe  "Side by Side" (SBS) kinnituseks kujundati spetsiaalsed rinnamärgid mõlema klubi logoga. Märkide müügitulu on suunatud vastavalt LC ja RT heategevusprojektidele.

Tänaseks ühendab noorte naiste rahvusvaheline organisatsioon LCI ligi 13 000 liiget 34-st riigist nii Aafrikas, Aasias, Euroopas ja Põhja-Ameerikas.

Rahvusvahelist LC-liikumist juhib Ladies’ Circle Internationali (LCI) 6-liikmeline valitsus, kuhu kuuluvad  president, asepresident, eelmise hooaja president, sekretär, laekur ja web lady. 
Väärib äramärkimist, et 2005. aastal valiti LCI valitsusse esmakordselt LC Eesti liige Kristel Voltenberg (end. Viilver), kes täitis aastatel 2005-2007 rahvusvahelise valitsuse sekretäri kohuseid.
Samuti 2015 aasta augustis Islandil, Reykjavikis, valiti LCI valitsuse laekuriks Sirli Rooma.

Ladies Circle International moto on “Friendship & Service” – “Sõprus ja abivalmidus”.

LCI kodulehekülg internetis: http://www.ladiescircleinternational.org/

Koostanud Aita Lust,
LCE president 2008/2009

LCE Veebleedi poolt on teksti järgnevatel aastatel täiendatud ja parandatud.

Sündmused

31.01.2020 - 02.02.2020

MTM 2020 Reykjavik

Loe edasi »

09.02.2020 - 09.02.2020

LC päev 2020 Kuremaa loss, Jõgevamaa

Loe edasi »

15.02.2020 - 15.02.2020

Kalapäevad

Loe edasi »